Parmak İzli Geçiş Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Kartlı geçiş sistemlerinde olduğu gibi parmak izi okuyucularda kişiler kart taşımak zorunda kalmazlar ya da şifreleri akıllarında tutmalarına gerek kalmaz. Tüm veri kişinin parmak uçlarında gizlidir. Kişinin kimlik bilgileri parmaklarının ucuna parmak izi olarak kodlandığı için güvenliği %100’dür.

Parmak izi okuyucuların kullanılması ile birlikte kartımı unuttum veya kaybettim gibi mazeretler tamamen ortadan kalkacaktır. Kart okuyucu sistemlerinde ilk kart maliyeti ile kullanıldıkça yıpranmadan dolayı kart yenileme maliyeti ortaya çıkacaktır. Parmak izi okuyucuları ise sarfı sıfır (0) olan bir tercih olacaktır. Parmak izi sistemlerinin tercih edilmesi ile birlikte kayıp, unutma ve çaldırma gibi mazeretler sona erecektir. Kartlı geçiş sistemlerinde bir personelin birden çok kişinin kartını okutma dayanışması sıklıkla görülür. Parmak izi okuyucuları bu açıdan yüzde 100 güvenliği sağlamaktadır. Parmak izi sistemlerde ise bu risk sıfırdır. Çünkü kimse kimsenin yerine parmak izini hiçbir koşulda okutamayacaktır.

Filmlerde veya rivayetlerde değişik kimyasallar ile parmak izi taklidi yalnızca imkansız bir hayalden ibarettir. Yani parmak izi sistemi ile her zaman güvendesiniz.Bir cevap yazın