Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri; plaza,  fabrika, otel, laboratuar, ofis  vb.  giriş çıkış yetkilendirmesi yapılan yerlerde giriş çıkışların kontrol altına alınması amacıyla kurulan kontrol takip sistemidir.

Geçiş Kontrol Sitemlerine farklı tercih ihtiyaç ve özelliklerde Perplus yazılım programları entegre edilebilmektedir.

Plaza , fabrika , ofisler için PDKS yazılımı , yemekhane kontrolü için yemekhane yazılımı ,  öğrenci takip sistemi ,  spor salonu takip yazılımı ,  üye takip yazılımı , giriş çıkış yazılımı , puantaj yazılımı , araç giriş çıkış kontrolü için OGS yazılımı en sık kullanılan yazılım programlarındandır.

Geçiş Kontrol Sistemleri ile de rahat bir şekilde yetkilendirme yapılabilmektedir.

Çizgi Kodlu Kartlar (Barkod)

Barkodlar ürüne ait bilgileri otomatik olarak toplamada en sık kullanılan sistemdir. Stok kontrol takibinin yapılması , PDKS , giriş çıkış takibi , sipariş girilmesi , depolama vs. kullanım alanları içerisindedir. Manyetik Kartlar

Manyetik Kartlarda dijital data manyetik bir şerit üzerine yazılıp şifrelenmektedir.  Okuyucu ve program desteğiyle çalışmaktadır. Veri güvenliği düşüktür.

Dokunmatik Hafıza Kartları –TOM

Dokunmatik hafıza olarak kullanılan Touch On Memory  (TOM) iş yerlerinde , fabrikalarda , plazalarda , hastanelerde , laboratuarda , fuarlarda vb. güvenlik ve kişi tanıma amacıyla geçiş yetkilendirmesi , giriş çıkışların kontrol edilmesi amacıyla kurulan takip sistemidir.

TOM ülkemizde Akbil olarak da bilinmektedir.

Metal Dedektörler

Metal Dedektörler ,  gömülü mayınları ve metal cisimleri bulmak için kullanılmaktadır. AVM, plaza,otel gibi toplu yerlerde ve özel alanlarda kişilerin kamu kuruluşlarına ya da şirketlere tehlikeli aletlerle girmelerini engelleyen manyetik dedektörler kullanılmaktadır.

Proximity Kartlar

Proximity Kartların bilgi saklama mantığı ile akıllı kartların bilgi saklama mantığı aynıdır. Proximity kartlarda okuyucu ile iletişim bağlantı uçları yerine radyo frekansı sinyalleri ile gerçekleştirilmektedir. Kart ve okuyucu ünite üzerinde birer anten bulunur. Böylece kartın okuyucu yuvasına sokulması gerekmez. Kart , okuyucuya belli bir mesafe yaklaştırıldığında kart üzerindeki bilgiler okuyucu tarafında algılanır. Bu mesafe 5 cm – 30 m arasında olabilmektedir.

Mifare Kart  (Temassız Akıllı Kart )

Mifare Kartlarda çip ile birlikte anten de bulunmaktadır. Bununla birlikte kart yükleyiciye gerek kalmadan belli bir orandaki radyo frekansıyla çipteki bilgiyi okuyup saklayabilmektedir. Okuma uzaklığı 62,5 mm ile 99,06 mm arasında değişmektedir.

Hibrit Kart

Hibrit Kartlar iki ya da daha fazla çipli karttan oluşmaktadır. Kontaksız çip hızlı işlemler için kullanılmakta olup kontaklı çipler yüksek güvenlik istenen alanlarda kullanılır.Bir cevap yazın