Parmak İzi Okuma-Tarama Cihazları

Parmak izine dayalı şifrelemenin temel olarak mantığı insanların benzersiz olan biometrik yapısıdır. Her insanın parmak izi adıyla tanımlanan ve parmaklarının ucunda yer alan bu harita şeklindeki yapının bir benzeri veya aynısı hiçbir insanda bulunmaz.

Piyasada satılan bu teknolojik cihazlar, parmağın ucundaki girinti ve çıkıntılı haritaya benzeyen bu nadide yapıyı kendi algoritmasının şifresi olarak kabul etmektedir. İnsan gözü ile bakıldığı zaman her parmak izinin diğer parmak izleri ile aynı gibi görünse de kesinlikle ve kesinlikle aynı şekilde değildir. Zaten bu şifreleme algoritmasının temelinde de bu farklılıklar vardır. İlk olarak kişinin parmak izi sisteme kayıt edilebilmesi için bir kez tanıtılır. Parmak izi okuma-tarama cihazlarının hassas bir sensör yapısı vardır. Bu teknolojik cihazlar, parmak ucunda bulunan girintili çıkıntılı yapıyı tanımladıktan sonra kendi hafızasına kayıt etmektedir. Sonraki aşamada ise kişi gelip parmak izini cihaza okuttuğu zaman parmak ucunda yer alan bu yapı taranır ve bir haritası çıkarılır. Hazırlanan bu harita cihaz içerisinde yer alan parmak izi haritalarından biri ile eşleşir ise şifreler açılır. İşyerlerinde çalışanların vardiya takipleri sırasında ve işe geliş gidişlerinde parmak izi her insanda farklı olduğundan dolayı personelin iş takibinde en güvenilir yöntem olarak oldukça sık kullanılmaktadır.

Bu konuda Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olan Önder Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri uzman kadrosu ve Runitek RN 40, Runitek RN 41, Runitek RN 42 parmak izi kart okuyucu cihaz modelleri ile parmak izi sistemi ihtiyacınıza hızlı bir çözüm sunuyor. Parmak izi sensörlerinin yüksek kalitesi sayesinde hızlı okumalarda bile oldukça başarılı bir yapıda üretildiği için giriş ve çıkışlarda asla ama asla yığılmalar yaşamayacaksınız.Bir cevap yazın